Menüclose

Telefon ile rezervasyonu mu seviyorsun?

Hemen bizi ara!

Uçak Bileti Sıkça Sorulan Sorular

Merak ettiğiniz soruyu arama formuna yazın ya da aşağıdaki kategorilerden uygun olanını seçerek o kategorideki tüm soruları görün.

search

Uçak yolculuğunda bagaj zarar görürse ne yapılmalıdır ? Bagajım hasar gördü ne yapmalıyım ?

Uçak yolculuğunda bagaj zarar görürse ne yapılmalıdır?

Hava yollarında yolcuların yaşadığı sorunların başında kaybolan ya da havayolu süreçlerinde  zarar gören bagajlar yer almaktadır. Bu nedenle seyahat öncesinde bagajınızda yer alan eşyaların bir listesini yapmanızı öneriyoruz. Böylece kaybolan bagajınız için uçuş sonrasında Lost and Found kısmından ya da  havayolu kontuarından form doldurarak kayıp bagajınızın bulunmasını talep edebilirsiniz. Ayrıca önemli olan bir diğer noktada check-in işlemleri sırasında size verilen bagaj etiketinizi kaybetmemeye özen göstermelisiniz.

Peki hasarlı bagaj durumunda ne yapılabilir?

Eğer bagajınızı teslim aldığınız an uğradığı hasarı görebiliyorsanız, hızla bagajının önce fotoğraflarını çekin, varış salonunu terk etmeden hasarlı ve kayıp eşya bürosuna ya da ilgili alanda bulununan Lost and Found kısmına giderek bavulunuzu gösterebilirsiniz. Fakat bagajınızın uğradığı hasar hemen fark edilmemişse, en az 7 gün içinde bu durumu havayoluna bildirerek hasarın karşılanmasını talep edebilirsiniz.

Kayıp bavulum var sonraki uçuş ile adresimi gönderilceklerini söylediler bu durumda ne oluyor ?

Havayolu firmaları bazı durumlarda bagajı uçağa yükleme konusunda sıkıntı yaşayabiliyorlar. Bu tür durumlarda Lost and found kısmına başvurabilir; adres bilgilerinizi paylaştıktan sonra bavulunuzun belirttiğiniz adrese gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu tür durumlarda havayolu kısa sürede maduriyetinizi gidermeye çalışacaktır.

Tüm süreçlerde martiGO call center ekibinden destek alabilirsiniz.

Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı, Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunu ve anladığını onaylıyorsun.