Menüclose

Telefon ile rezervasyonu mu seviyorsun?

Hemen bizi ara!

Uçak Bileti Sıkça Sorulan Sorular

Merak ettiğiniz soruyu arama formuna yazın ya da aşağıdaki kategorilerden uygun olanını seçerek o kategorideki tüm soruları görün.

search

Duty Free Nedir?

Duty Free Nedir?

Duty free, dilimize İngilizceden geçmiş bir kelimedir ve vergiden muaf anlamına gelir. Havalimanlarının dış hatlar terminallerinde vergiden muaf alanlar bulunur. Buralara konumlanmış mağazalara duty free shop ya da mağazası denir. Bu mağazalar vergiye tabi olmadığı için birçok ürün buradan uygun fiyatlara satın alınabilir.  

Duty Free Nerede Olur?

Duty free, havalimanlarının dış hatlar terminalinin içerisinde bulunur. Dış hatlar terminaline girdikten sonra ilgili tabelalara dikkat ederek, havalimanı haritasını inceleyerek ya da havalimanın mobil uygulamasını inceleyerek mağazanın yerini tespit edebilirsiniz.

Duty Free Alışveriş Ne Demek?

Duty free alışveriş, vergisiz alışveriş yapmak demektir. Herhangi bir yerde alışveriş yaparken özel durumlar olmadığı sürece satın aldığınız şeyler üzerinden devlete vergi ödersiniz. Duty free alışveriş noktalarında ise vergisiz alışveriş yaptığınız için ürünleri çok daha ucuza alabilirsiniz.

Duty Free Alışveriş Nasıl Yapılır?

Duty free alışveriş yapmak için yurt dışı uçuşların giriş ve çıkışlarında ilgili alana gitmeniz gerekir. Duty free tabelası yer alan noktaları gördüğünüzde doğru yerdesiniz demektir. Vergiden muaf olan bu mağazalardan alışveriş yapabilmek için pasaportunuzu göstermeniz gerekir. Bu tür mağazalardan satın alabileceğiniz şeyler yasalar dahilinde limitlerle belirlenmiş olduğu için alacağınız her ürün pasaportunuza işlenir.

Duty Free Mağazalardan Ne Kadar Ürün Alınabilir?

Dünyaca ünlü markaların ürünlerini satın alabileceğiniz duty free mağazalardan alışveriş yapmadan dönmek zordur, ama burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var: Limitler. Yurt dışına çıkarken uçak içinde yanınıza alabileceğiniz şeyler sınırlı olduğu gibi uçuşunuz tamamlandıktan sonra da duty free mağazasından alabileceğiniz şeyler sınırlandırılmıştır. Alışveriş yaparken bu durumları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle uçağa binmeden önce bazı ürünleri kayıtlı bagajın içerisinde koyamayacağınızı ve el bagajı hakkınızın da sınırlarla belirlenmiş olduğunu unutmayınız.

Duty Free Denilince Akla Ne Gelir?

Duty Free denilince akla uygun fiyatlı parfüm ve diğer kozmetik ürünlerinin yanı sıra ithal ürünler, çikolata vb. hediyelik eşyalar gelir. Özellikle lüks sınıfında yer alan ürünlerin normal mağazalarda daha fazla vergiye tabi olmasından dolayı, duty free noktalarından bu ürünleri çok daha uygun fiyatlara almak mümkündür.