Menüclose

Telefon ile rezervasyonu mu seviyorsun?

Hemen bizi ara!

Uçak Bileti Sıkça Sorulan Sorular

Merak ettiğiniz soruyu arama formuna yazın ya da aşağıdaki kategorilerden uygun olanını seçerek o kategorideki tüm soruları görün.

search

Vize işlemleri için martiGO'dan Yardim Al

Vize işlemleriniz için 7/24 bilgi alabileceğiniz martiGO ekibine ulaşabilirsiniz. Vize bilgileri her zaman çok sık değişmektedir, bu yüzden bizlere ulaşarak güncel bilgileri alabilirsiniz.

Vize nedir ? 

Vize, yurt dışına seyahat etme planı bulunan kişilerin, gitmek istediği ülkenin talep ediyor olması durumunda ilgili kurumlardan alması gereken izin belgesidir.  Vize başvurusu, konsolosluklar ya da aracı kurumlar gibi dış temsilcilikler ya da havalimanı ve sınır kapılarında bulunan gişeler aracılığı ile yapılır.

Vize Türleri

Seyahat amacına göre vize türü çeşitlenir. Örneğin eğlence ve iş amaçlı geziler ya da sporculara verilen seyahat belgesi gibi. Bu türler, belirli kodlar ile kümelendirilmiştir. Bu noktada, ülkelerin farklı prosedürleri ve iş birlikleri vardır.  Avrupa Birliği üyesi ülkeler, toplu dolaşım hakkı sağlayabilen Schengen’e tabidir. Schengen vizesi ile ilgili olarak ülkelerin talepleri değişkenlik gösterebilir. “Vize nasıl alınır?” diye merak ediyorsanız ilgili içeriğimize de göz gezdirebilirsiniz. 

Vize Nasıl Alınır?

Vize almak için giriş yapılmak istenen ülkeye bağlı konsolosluklara ya da aracı kurumlara başvurulur. Kurumlar ve çoğu konsolosluk, online başvuru hizmeti sunmaktadır. Vize alınan yer ilgili başvuru kurallarına göz atmayı unutmayınız. Bu kurumlara gitmeden önce gerekli belgeleri tamamlamak gerekir.  Kurum ya da konsoloslukta dilekçe doldurulur. Bu noktada görevliler vize almak isteyenlere gerekli bilgiyi sağlamaktadır. Ayrıca vize işlemleri için vakit harcamak isteyenler için özel aracı kurumlar da mevcuttur. Bu tür aracı kurumlar ücret karşılığında tüm vize işlemlerini yürütür. 

Vize İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Vize almak için istenen belgelerin bir kısmı ülkeden ülkeye göre değişiklik gösterse de aşağıdaki belgeler her ülke için ortaktır:

Pasaport

Biyometrik fotoğraf

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Banka hesap dökümü

İkametgah belgesi

Mesleki durum belgesi

Evli olanlar için evlilik cüzdanı

Detaylı bilgi için 7/24  martiGO ekibinden bilgi alabilirsiniz .